DOŁĄCZ DO NAS
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Kalkulatory:

baner kalkulatory oblicz


BANKI

Nowe zabezpieczania banknotów od kwietnia 2014 roku

Share

Narodowy Bank Polski przedstawił nowe zabezpieczenia banknotów o wartości 10, 20, 50 i 100 złotych. Banknoty o nominale 200-stu złotych na chwilę obecną nie ulegną zmodyfikowaniu. Ulepszone zabezpieczenia, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto – verso. Nowe banknoty trafią do obiegu już w kwietniu przyszłego roku.

Zmiana zabezpieczeń jest zmianą czystą techniczną. Jeśli chodzi o same projekty banknotów – ich wygląd, to nie ulegną one zmianie, jednak po zastosowaniu nowych zabezpieczeń, różnice między dotychczasowymi banknotami, a nowymi będą widoczne dla każdego.

Nowe banknoty będą trafiały do obiegu od kwietnia 2014 roku. Stopniowo będą one trafiały do banków w ramach ich zasilenia w gotówkę, bądź wymiany zniszczonych i uszkodzonych banknotów. Jak mówi Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, do kwietnia przyszłego roku, Polacy będą mogli posługiwać się tylko pieniędzmi starego typu, które bezterminowo pozostaną środkiem płatności.

W celu przygotowania Polaków do wprowadzanych zmian, od stycznia 2014 roku NBP wraz z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, prowadził będzie ogólnopolską kampanie „Bezpieczne Pieniądze”. W ramach całej akcji udostępniane będą informację dotyczącą nowych zabezpieczeń oraz zostanie udostępniona specjalna aplikacja „NBP Safe”, z której będzie można korzystać na urządzeniach mobilnych. Aplikacja będzie zawierała prezentację zabezpieczeń polskich banknotów oraz aktualną tabele kursów NBP.

Obecna seria banknotów, którą się posługujemy - „Władcy polscy” autorstwa Andrzeja Heidricha, została wprowadzona do obiegu 18 lat temu. Zmiany zabezpieczeń tej serii odbywają się po raz pierwszy, gdzie banki centralne przeprowadzają takie działania średnio raz na 8 lat. W prawdzie wprowadzone w 1995 roku zabezpieczania polskich banknotów oraz system obrotu gotówkowego działa bez zarzutów, a poziom fałszerstw jest bardzo niski, to jednak postęp technologiczny wymaga modernizacji obecnych zabezpieczeń. Ma to na celu zabezpieczenie obrotu gotówkowego w perspektywie przyszłych lat.

Na podstawie: interia.pl

Comarch Partner

COMARCH

comarch partner

Praca-reklama

PRACA

Facebook: