DOŁĄCZ DO NAS
BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Kalkulatory:

baner kalkulatory oblicz


DOTACJE DLA FIRM

Program pomocy dla mikrofirm

Share

Ministerstwo finansów i BGK chcą rozszerzyć gwarancje de minimis dla przedsiębiorców na kredyty inwestycyjne i te, które będą przeznaczone na cele rozwojowe. Od 15 marca mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą korzystać z gwarancji de minimis zabezpieczającej spłatę kredytów obrotowych. Skorzystało już 19,8 tys. przedsiębiorców, co oznacza 7,2 mld udzielonych kredytów obrotowych.

Średnia wartość gwarancji wyniosła 192 tys. zł, a średnia wysokość kredytu zabezpieczonego gwarancją de minimis wyniosła ok. 331 tys. zł. Z pomocy korzystali głównie przedsiębiorcy z regionów rozwiniętych gospodarczo, z województwa mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Dominującą grupą były mikroprzedsiębiorstwa, stanowiły ok. 71 proc. Mali przedsiębiorcy, którzy zaciągali relatywnie wyższe kredyty, stanowili 41 proc.

Sami przedsiębiorcy pozytywnie ocenili pomoc. Maksymalny okres gwarancji odpowiadał potrzebom 83 proc. badanych, a maksymalna kwota gwarancji była na odpowiednim poziomie według 77 proc. respondentów. 88 proc. firm, dzięki wsparciu, poprawiło swoją pozycję rynkową, a 83 proc. utrzymało dotychczasowy poziom zatrudnienia. 1/3 przedsiębiorców zanotowało wzrost zatrudnienia po uzyskaniu kredytu z gwarancja de minimis. Co ważne, ich zdaniem procedura nie zwiększa biurokracji, ale jest jasna i nieskomplikowana.

Minister Jacek Rostowski powiedział, że taki system pomocy jest najskuteczniejszy w całej Unii. Zapewnia przedsiębiorcom płynność finansową w czasach kryzysu. Zaznaczył, że polskie rozwiązanie wzbudza zainteresowanie innych państw członkowskich oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W związku z zainteresowaniem i sukcesem gwarancji de minimis postanowiono rozszerzyć ją na kredyty inwestycyjne. Prawdopodobnie do końca roku uda się podpisać umowy z bankami, które będą dystrybuowały kredyty. Pierwsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pomocy na początku 2014 roku. Maksymalna kwota gwarancji dla kredytu inwestycyjnego będzie wynosiła 3,5 mln zł oraz 60 proc. kwoty kredytu.

Gwarancja de minimis nie obejmuje odsetek oraz inny kosztów związanych z kredytem obrotowym. Jej zabezpieczeniem jest weksel własny in blanco przedsiębiorcy. Gwarancja udzielona w 2013 roku w pierwszym roku jest bezkosztowa, za drugi rok przedsiębiorca zapłaci prowizję.

Comarch Partner

COMARCH

comarch partner

Praca-reklama

PRACA

Facebook: